Portfolio

Fundacja Sztuki Świata współorganizuje wystawę prac fotograficznych Bryana Adamsa

Fundacja Sztuki Świata współorganizuje wystawę prac fotograficznych Bryana Adamsa

W dniach od 16 listopada 2015 do 31 stycznia 2016 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej można było oglądać niezwykłą wystawę fotografii Bryana Adamsa. Ekspozycja, składająca się z dwóch wyjątkowych cykli, pod wspólnym tytułem „EXPOSED” („Obnażeni”).

Pierwszy z cykli składa się z serii portretów największych sław pop-kultury, między innymi Sir Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Sir Micka Jaggera, Lany Del Rey, Kate Moss, Tildy Swinton oraz Amy Winehouse. „EXPOSED” to zbiór stu trzydziestu intrygujących portretów znanych osobistości, które widzowie będą mogli odkryć na nowo poprzez obiektyw Adamsa. Zdecydowana większość zdjęć powstała na zlecenie czasopism, w tym europejskiego „Zoo Magazine” (którego Adams jest współzałożycielem). Niektóre fotografie nie były jednak wcześniej prezentowane publiczności.

Drugi cykl został zatytułowany „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” („Okaleczeni: Świadectwo wojny”). Nazwa pochodzi od książki o takim samym tytule. Składa się na niego seria poruszających zdjęć okaleczonych brytyjskich weteranów wojen w Iraku i w Afganistanie. Projekt powstawał w ciągu czterech lat (2008-2012) i stanowi niezwykły hołd dla odwagi i hartu ducha ocalałych żołnierzy, którzy doświadczyli ogromnego bólu i cierpienia. Fotografie eksponują ich zabliźnione rany i kalectwo, stanowiąc wstrząsające świadectwo współczesnych działań wojennych.

Toruńska wystawa fotografii Bryana Adamsa była pierwszą prezentacją jego prac w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wystawę przygotowała Fundacja TUMULT - organizator Festiwalu CAMERIMAGE oraz Fundacja Sztuki Świata.

 

Date

02 luty 2016

Tags

Wystawy