Portfolio

Fundacja Sztuki Świata producentem filmu dokumentalnego

Fundacja Sztuki Świata producentem filmu dokumentalnego "Droga pojednania"

Fundacja Sztuki Świata producentem filmu dokumentalnego "Droga pojednania". Celem filmu jest udokumentowanie przeżyć bohaterów pielgrzymki, w której uczestniczyć będą członkowie Wspólnoty "Betlejem" w Jaworznie, domu dla osób bezdomnych i po przejściach. Już w sierpniu wybierają się oni na pielgrzymkę do Lisieux, miasta w północnej Francji, w którym żyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus, karmelitanka, patronka misji, kobieta pokoju i pojednania. Jej relikwie odwiedziły Jaworzno w ramach Światowych Dni Młodzieży. Co ciekawe, mieszkańcy Jaworzna będą pielgrzymować na... traktorkach do koszenia trawy.

Ich wędrówkę objął patronatem sam David Lynch. „Betlejemczyków” zainspirowała bowiem „Prosta historia”, oparty na faktach film tego reżysera. Jego bohaterem jest Alvin, który jedzie kosiarką do brata, aby się z nim pogodzić. (...) Jaworznicka pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Droga Pojednania”. David Lynch dowiedział się o naszych zamiarach na planie serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Bardzo ucieszył się, że „Prosta historia” wciąż żyje - zaznacza ks. Mirosław Tosza, organizator pielgrzymki. - Ma nas pozdrowić w kilkuminutowym nagraniu. Niewykluczone też, że spotka się z nami.

Ekipa filmowa będzie cały czas obecna w trakcie podróży, rejestrując wydarzenia, które na swojej drodze spotkają pielgrzymi. W zamyśle twórców ma powstać obserwatorski dokument pokazujący duchową przemianę ciężko doświadczonych przez życie ludzi. Czas spędzony w drodze ma być momentem refleksji i opowiedzenia o idei pojednania mijanym po drodze obserwatorom. Chcemy poznać motywacje i intencje, przekonać się, czy bohaterowie wrócą lepsi, silniejsi i gotowi do nowych wyzwań w swoim życiu. Czy pokonanie drogi (faktycznej lub – co ważniejsze – wewnętrznej) pomoże im odzyskać sens i cel życia.

Wielkie znaczenie dla duchowych przeżyć uczestników ma zaskakujący i inspirowany scenariuszem „Prosta historia” Davida Lyncha sposób odbycia pielgrzymki. Z poziomu traktorka jadącego przez Europę 10 km/h świat widać inaczej. Jest on bliski, właściwie na wyciągnięcie ręki… Wspólne wieczory oraz spotkania z innymi mieszkańcami domów opieki w miejscach postoju pielgrzymki mogą się stać okazją do pojednania i nawiązania ciekawych relacji międzyludzkich. Dlatego też punktami zwrotnymi opowieści będą projekcje filmu „Prosta historia”, które będą organizowane w miejscach postojów. Znany amerykański reżyser zarejestrował specjalne przesłanie dla uczestników pielgrzymki, które będzie prezentowane przed projekcjami.

Ze słów księdza Mirosława Toszy: „Niektóre z filmów Davida Lyncha („Człowiek Słoń”, „Głowa do wycierania”, „Dzikość serca”, „Prosta historia”) podejmują tematykę bliską osobom ubogim, uwikłanym, wykluczonym i „odmiennym”. W historii naszego domu „Betlejem” niebagatelną rolę odgrywa obraz „Prosta historia”. Czas jego powstania zbiega się z czasem powstania naszego domu. Niemal każdy z naszych bezdomnych mieszkańców ma kogoś „skłóconego”, kogoś z kim zerwał kontakt, rozstał się bądź pokłócił. Regularnie sięgamy po mądrość i przesłanie „Prostej historii”…”

Producentami filmu są Fundacja Sztuki Świata oraz Fundacja Tumult - organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage.

Date

15 sierpień 2016

Tags

Projekty filmowe