Portfolio

Fundacja Sztuki Świata współorganizuje przekrojową wystawę dorobku artystycznego Davida Lyncha

Fundacja Sztuki Świata współorganizuje przekrojową wystawę dorobku artystycznego Davida Lyncha

W dniach od 12 listopada 2017 do 18 lutego 2018 odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, unikalna na skalę europejską, przekrojowa wystawa dorobku artystycznego Davida Lyncha, wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych. Ekspozycja nosiła tytuł SILENCE AND DYNAMISM i w jej skład weszły dzieła pochodzące zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich, między innymi obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy.

Wystawa ta to największa jak dotąd ekspozycja tych wszystkich aktywności artystycznych artysty, zaprezentowane będzie około 400 prac Lyncha: od najwcześniejszych poszukiwań rysunkowych z lat 1950-tych, malarsko-filmowych z lat 1960-tych do prac najnowszych z 2017 roku. Wystawa dorobku plastycznych poszukiwań Davida Lyncha była niezwykle ciekawa. Już sama jego aktywność na polu twórczości filmowej przejawia się w różnych formach: filmu kinowego, eksperymentalnego, serialu telewizyjnego, wideoartu, reklamy czy wideoklipu. David Lynch to także świetny malarz, rysownik, grafik i fotografik, kompozytor muzyki i jej wykonawca.

David Lynch jest jednym z najbardziej uznanych i uwielbianych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Świat usłyszał o nim już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego Głowa do wycierania, następnie przyszły Człowiek słoń, Diuna, Blue Velvet, Miasteczko Twin Peaks, Dzikość serca, Twin Peaks: Ogniu krocz za mną, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Mulholland Drive, Inland Empire. Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara®, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara. W 2000 roku pierwszy raz odwiedził Polskę, by odebrać Nagrodę Camerimage dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Od tamtej pory wielokrotnie gościł na festiwalu, prezentując nie tylko filmy, ale też malarstwo, fotografie i litografie.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu CAMERIMAGE. Realizacji ekspozycji podjęli się organizująca Camerimage Fundacja Tumult oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, przy wsparciu Fundacji Sztuki Świata, której współzałożycielem nota bene jest David Lynch. Wystawę współfinansowało Miasto Toruń oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Date

20 luty 2017

Tags

Wystawy