Previous Next

Już od 29.10 zapraszamy na wystawę Patricii Piccinini "Jesteśmy!"

 

 

wystawa Patricii Piccinini "Jesteśmy!"

CSW, Toruń, Kujawsko-Pomorskie, 29.10.2021 – 10.04.2022

kurator: Marek Żydowicz

koordynator: Agnieszka Swoińska

produkcja: Adam Zdunek

organizator: Fundacja Sztuki Świata

wystawa towarzysząca 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE 

 

Od 29 października 2021 r. Toruń będzie miejscem niezwykłego wydarzenia artystycznego. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć prace powszechnie cenionej na świecie australijskiej rzeźbiarki Patricii Piccinini, w tym prezentowane z wielkim sukcesem rzeźby z Biennale w Wenecji. Organizatorem wystawy pn. „Patricia Piccinini. Jesteśmy!” jest Fundacja Sztuki Świata, założona w 2006 roku przez reżysera Davida Lyncha oraz dyrektora Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE Marka Żydowicza, który jest kuratorem wystawy. Rzeźby, instalacje oraz prezentacje video artystki będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, a ekspozycja zajmie ok. 2000 m2. Co ciekawe, jedna z prac będzie miała swą światową premierę właśnie na wystawie w Toruniu! Wystawie prac artystki towarzyszyć też będą: przegląd filmowy, spotkania z artystami, dyskusje z ekspertami oraz warsztaty.

Patricia Piccinini (ur. w 1965 r.) od lat wzbudza swoją sztuką ogromne zainteresowanie, dyskusję i entuzjazm na całym świecie. Jej magiczne, niepokojąco-dziwaczne, hiperrealistyczne rzeźby działają na nasze zmysły, zmuszają do pytań, budzą kontrowersje. Wielkoformatowe instalacje łączą w sobie nurty science fiction, nauk przyrodniczych i feminizmu. Toruńska wystawa zabierze widzów w niezwykłą podróż przez serię barwnych scen, w których jej hybrydowe stworzenia odnajdują się wzajemnie w różnych codziennych sytuacjach. Patricia Piccinini, tworząc swe realistyczno-futurystyczne narracje dotyczące istotnych kwestii współczesnej egzystencji, klimatu i technologii, używa silikonu, włókna szklanego, nylonu, plastiku i ludzkich włosów. Osiąga dzięki temu ekstremalnie realistyczny wyraz rzeźb, które nigdy nie pozostawiają widzów obojętnymi.

 

Odkrywanie przyszłości

W żartobliwym i transcendentnym wszechświecie Piccinini możliwości cyfrowe i biotechnologiczne ukształtowały nowe hybrydowe formy życia. Artystka operuje w swej sztuce kontrastami. Bawi się wyobraźnią zderzając dziwaczność z makabrą. Piccinini celebruje wszystko, co „inne” i rzuca wyzwanie granicom między ludźmi, zwierzętami i roślinami. Jednak w tym, co łączy, co dziwne i różnorodne odnajdziemy poezję i piękno. Artystka zaprasza nas do fantazjowania o możliwych społecznościach i pokrewieństwach, jakie przyszłe technologie mogą stworzyć wśród różnych gatunków.

 

Przetrwanie opiekuńczości

Działalność artystyczna Patricii Piccinini jest osadzona w jej silnym zaangażowaniu w kwestie środowiskowe i ekofeministyczne. W zmysłowych, złożonych pracach, rzeźbiarka bada, jak żyjemy i tworzymy relacje w czasach, gdy naturalne i sztuczne łączy się ze sobą na nowe sposoby. Jej prace zawierają etyczne przesłanie o empatii i trosce o wszystkie stworzenia i rośliny, z którymi dzielimy Ziemię – oraz o wciąż nieznane istoty, które będą żyć wśród nas w przyszłości. Jej wszechświat oferuje marzenia i nadzieję na przyszłość pełną miłości w międzygatunkowym pokrewieństwie, jednocześnie zapraszając nas do wyobrażenia sobie świata na nowo.

 Patricia Piccinini, 2018. foto: Hilary Walker

 

O artystce

Patricia Piccinini urodziła się w 1965 roku we Freetown w Sierra Leone, w Afryce Zachodniej. W 1972 roku jej rodzina wyemigrowała do Australii, w której Piccinini dorastała. Absolwentka Victorian Collage of Arts w Melbourne, gdzie od 2017 roku pełni funkcję profesora, uprzednio uzyskując doktorat honoris causa Uniwersytetu w Melbourne (2016). Laureatka nagrody za całokształt osiągnięć artystycznych Melbourne Art Foundation’s for Visual Arts. W swojej twórczości obracająca się wokół malarstwa, wideo, dźwięku, instalacji, druków cyfrowych czy rzeźby. W 2016 roku określona przez „The Art Newspaper” najpopularniejszą współczesną artystką na świecie.

 

O Fundacji

Fundacja Sztuki Świata została powołana w 2006 roku w Łodzi w celu rewitalizacji zrujnowanych obiektów dawnej łódzkiej Elektrociepłowni EC-1 Wschód i w efekcie przekształcenia ich w Centrum Filmowe Davida Lyncha. Fundatorami byli: uznany amerykański reżyser – David Lynch i dyrektor festiwalu EnergaCAMERIMAGE – Marek Żydowicz. Dzisiaj w EC-1 Wschód znajduje się Narodowe Centrum Kultury Filmowej, a projekt architektoniczny, dla którego inspiracją wizualną była siedziba Gildii Kosmicznej z filmu „Diuna” w reżyserii Davida Lyncha z 1984 roku, otrzymał w 2013 roku prestiżowy tytuł Bryły Roku. 

Od 2010 roku Fundacja realizuje swoją misję w Regionie Kujawsko – Pomorskim. W swoim profilu skupiła się na współorganizacji wydarzeń kulturalnych związanych z filmem, fotografią, malarstwem, jak i innymi dziedzinami sztuki. Do dzisiaj była współorganizatorem, partnerem lub sponsorem takich wydarzeń jak: wystawa fotografii autorstwa Bryana Adamsa pt. „Exposed” w Toruniu (2015/2016), ekspozycja artefaktów wraz z przeglądem filmowym pt. „David Cronenberg: Evolution” (2016/2017), wystawa Davida Lyncha pt. „Silence and Dynamism” (2017/2018), wystawa fotografii „Gregory Crewdson. Cathedral of the Pines” (2017/2018), wystawa „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke & Petera Greenawaya” (2019/2020) czy ostatnio „Helmut Newton. Lubię silne kobiety…” (2020/2021). W 2016 roku Fundacja zaangażowała się w organizację Festiwalu “Bella Skyway”, wspierając finansowo projekt instalacji holenderskiego artysty, Ivo Schoofsa, pod nazwą „Large Pendulum”, prezentowanej w malowniczych ruinach klasztoru przy ul. Dominikańskiej w Toruniu. Fundacja aktywnie wspiera również projekty edukacyjne skierowane do lokalnej społeczności tj.: „Sztuka Wyboru. Kamera! Akcja! Reakcja!” (2015), „Filmopisanie historii – warsztaty wideoeseju, spotkania edukacyjne, przegląd i konkurs filmów” (2016-2017), „I po co nam wolność? – projekcje i warsztaty filmowe dla młodzieży” (2018) czy „Alternatywne spacery po Toruniu” (2019-2020). 

 

Wystawa w Toruniu jest pierwszą indywidualną wystawą Patricii Piccinini w Polsce !

 

Współorganizatorzy:

Fundacja Tumult i Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE 2021, Urząd Miasta Torunia i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu

 Partner Główny:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 Partnerzy:

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, Instytut Wymiany Kulturowej w Tybindze (Niemcy) i Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN w Ishøj (Dania)