Previous Next

Fundacja Sztuki Świata wspiera "Spacery z kulturą"

Fundacja Sztuki Świata wspiera cykl spacerów tematycznych zatytułowany Spacer z kulturą. Gawędy o sztuce i historii Torunia. Składa się z 8 spacerów, których motywem przewodnim jest odkrywanie „nieoczywistych" miejsc Torunia (miasta kojarzonego zwykle z gotycką starówką), często niedostępnych dla turystów. Prezentacja różnorodnych stylów, detali, elementów sztuki użytkowej, poparta opowieściami z zakresu historii sztuki i ciekawostkami z historii naszego miasta, będzie interaktywną lekcją sztuki i historii, zwłaszcza tej związanej z regionem.

Pierwszy spacer jest zatytułowany „Śladami Żydowskich mieszkańców Torunia” i odbędzie się pod hasłem "Swoi czy obcy". Spacer wiódł będzie śladami żydowskich mieszkańców Torunia. Oficjalnie dopiero początek XIX wieku był momentem osiedlania się tej mniejszości na tych terenach, ale jak wynika z przekazów źródłowych pierwsi kupcy żydowscy pojawili się w Toruniu już w XII wieku. Jakie były losy rodzin wyznania mojżeszowego? Dlaczego po odzyskaniu Niepodległości przez Polskę, aż 80% z nich wyjechało i jakie budynki pozostały po czasach ich pobytu? To wszystko będzie tematem spaceru.

Drugi spacer pod tytułem „Wielcy przedsiębiorcy. Kontynuacja secesji” wskaże nam miejsca, w których bogaci torunianie, wielcy przedsiębiorcy, handlowcy, przedstawiciele władz miejskich budują pod koniec XIX wieku okazałe kamienice. W trakcie wędrówki będzie można podziwiać urodę secesyjnych rezydencji i posłuchać o życiu codziennym ich właścicieli.