FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA WSPÓŁORGANIZUJE WYSTAWĘ FOTOGRAFII SANDRO MILLERA "MALKOVICH, MALKOVICH, MALKOVICH. W HOŁDZIE MISTRZOM FOTOGRAFII"

W dniu 15 listopada o godz. 18.00 w Galerii TUMULT w Toruniu została otwarta wystawa fotografii Sandro Millera zatytułowana MALKOVICH, MALKOVICH, MALKOVICH. HOMAGE TO PHOTOGRAPHIC MASTERS. Kolekcja prac składa się z kilkudziesięciu fotografii, które zrodziły się z fascynacji klasycznymi dziełami mistrzów fotografii oraz współpracy z aktorem Johnem Malkovichem. Wystawa prac Sandro Millera została dofinansowana przez Miasto Toruń. Partnerami wystawy są Fundacja Sztuki Świata oraz Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy.

Sandro Miller (ur. 1958) jest amerykańskim fotografem, któremu sukces komercyjny pozwolił na realizowanie własnych projektów artystycznych. Miller poznał aktora Johna Malkovicha pod koniec lat 90. podczas sesji zdjęciowych działającego w Chicago Steppenwolf Theatre Company. Oprócz licznych portretów przeznaczonych do publikacji w komercyjnych magazynach ilustrowanych, Miller zrealizował z Malkovichem autorskie miniatury filmowe (m.in. Ecstasy i Malkovich Butterflies). Jednak dopiero powstały w latach 2012-2014 cykl Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki oraz szerokiej publiczności w Stanach Zjednoczonych i Europie. Składający się z 41 fotografii, barwnych i czarno-białych, cykl bazuje na zainscenizowaniu przez Millera i odegraniu przez Malkovicha ikonicznych zdjęć znanych z podręczników historii fotografii i wykonanych przez mistrzów w rodzaju Irvinga Penna, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Herba Rittsa, Andy'ego Warhola, Roberta Mapplethorpe'a czy Dorothei Lange. Zaskakujący również dla autorów, sukces pokazanego po raz pierwszy w 2014 roku w Catherine Edelman Gallery w Chicago projektu wynika z błyskotliwego pomysłu, perfekcyjnego warsztatu fotografii Millera, jak i niezwykłej plastyczności Malkovicha, wcielającego się w role bohaterów słynnych zdjęć.

Organizatorzy wystawy przygotowali katalog z reprodukcjami wszystkich prac, krytycznymi esejami wybitnych znawców fotografii, Terry'ego Barretta, Krzysztofa Jureckiego i Adama Mazura, oraz wywiadami z Sandro Millerem i Johnem Malkovichem. W ramach wystawy prezentowane były również trzy krótkometrażowe filmy w reżyserii Sandro Millera, z udziałem Johna Malkovicha: Malkovich Butterflies, Ecstasy, Allegory of the Cave. Sandro Miller będzie obecny na wernisażu oraz spotka się z uczestnikami CAMERIMAGE w trakcie specjalnego seminarium, które odbędzie się w Operze Nova w Bydgoszczy.

Ekspozycja będzie towarzyszyć 23. edycji Festiwalu CAMERIMAGE. Prace można oglądać od 15.11.2015 do 15.01.2016.

  • Sandro Miller Malkovich fot. Alicja Bloch (1)
  • Sandro Miller Malkovich fot. Alicja Bloch (2)
  • Sandro Miller Malkovich fot. Marcin Miesak (1)
  • Sandro Miller Malkovich fot. Marcin Miesak (2)
  • Sandro Miller Malkovich fot. Marcin Miesak (3)
  • Sandro Miller Malkovich fot. Sylwester Rozmiarek (1)
  • Sandro Miller Malkovich fot. Sylwester Rozmiarek (2)
  • Sandro Miller Malkovich fot. Sylwester Rozmiarek (3)
  • Sandro Miller Malkovich fot. Sylwester Rozmiarek (4)

SZUKAJ