Projekty

FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA SPONSOREM INSTALACJI SZTUKI ŚWIATŁA NA FESTIWALU SKYWAY 2016

FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA SPONSOREM INSTALACJI SZTUKI ŚWIATŁA NA FESTIWALU SKYWAY 2016

W 2016 roku Fundacja Sztuki Świata aktywnie włączyła się w organizację toruńskiego Festiwalu Światła Bella Skyway 2016, który odbywał się od 23 do 28 sierpnia. Organizowany nieprzerwanie od 2009 roku i stanowiący unikalne połączenie piękna architektury, sztuki światła i naukowych, głównie astronomicznych inspiracji — jest największym plenerowym wydarzeniem kulturalnym w województwie kujawsko-pomorskim i jednym z najwyżej ocenianych przez publiczność wydarzeń kulturalnych w kraju.

Odbywając się w sercu toruńskiej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa unesco gotyckiej starówki, festiwal proponuje wszystko to, czego oczekuje dzisiejszy, niezwykle wymagający widz — produkcyjny rozmach, artystyczną zadumę, łatwy i szeroki dostęp do zaprezentowanej w przystępny sposób sztuki audiowizualnej i bezpośrednią interakcję z publicznością. Wydarzenie korzysta przy tym z całej palety artystycznych środków wyrazu — od subtelnych instalacji, po wykorzystanie najnowocześniejszych technik audio-wideo, w tym zaawansowanych form mappingu 3d, które pozostawiają w widzach niezapomniane wrażenia. W ramach Bella Skyway Festival sztuka prezentowana jest w przestrzeni miasta, a instalacje świetlne, akcje specjalne i happeningi są dedykowane konkretnym miejscom.

Wydarzenie ma charakter plenerowy, otwarty, niekomercyjny i w nowatorski sposób podkreśla wartość sztuki i nauki w życiu zbiorowości. Innowacyjne sposoby przedstawiania sztuki łączą w unikalny sposób tradycję i współczesność pokazując, że sztuka nie musi być trudna i hermetyczna — przeciwnie, powinna być dostępna dla jak najszerszej grupy widzów. W 2016 roku Bella Skyway Festival zaprosił swoją publiczność do interakcji z dwudziestoma świetlnymi instalacjami, projekcjami i wydarzeniami specjalnymi, przygotowanymi przez artystów z Polski i całego świata.

Fundacja Sztuki Świata wsparła finansowo projekt instalacji holenderskiego artysty Ivo Schoofsa pod nazwą "Large Pendulum Wave" prezentowane w malowniczych ruinach dominikańskiego klasztoru przy ul. Dominikańskiej. Poezja matematyki i piękno fizyki, wyrwane z laboratorium i wystawione na działanie żywiołów pod gwiazdami. Ważąca ponad dziewięć ton potężna instalacja w całości obrazuje prawa fizyki — nie zawiera żadnych ukrytych, niewidocznych dla widzów mechanizmów. Na stabilnej ramie zamontowanych jest 15 wahadeł, gdzie każde z nich ma różną długość i może obracać się niezależnie od siebie. Częstotliwości ruchu whadeł zaprogramowane są z matematyczną precyzją, dzięki czemu możemy podziwiać ich taneczny spektakl. Najdłuższe z wahadeł wychyla się dokładnie 51 razy na minutę, drugie dokładnie 52 razy na minutę, trzecie 53 razy na minutę ... i tak dalej. To co widzimy to tylko grawitacja. Piękno fizyki i matematyki.

Ivo Schoofs od lat jest zafascynowany dziwnymi wynalazkami, złudzeniami optycznymi i ruchem. Jego często odwołują się do świata nauki oraz silnych zjawisk wizualnych. Zaproszone na toruński festiwal „Wahadło” było w przeszłości prezentowane m.in. na festiwalach sztuki światła w Eindhoven (2013 r.), Pradze (2014 r.) i Gandawie (2015 r.).

Date

22 sierpień 2016

Tags

Projekty