Projekty

FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA WSPÓŁORGANIZUJE WYSTAWĘ ZDJĘĆ BRYANA ADAMSA

FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA WSPÓŁORGANIZUJE WYSTAWĘ ZDJĘĆ BRYANA ADAMSA

W poniedziałek, 16 listopada 2015 roku w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej CSW odbył się wernisaż wystawy fotografii Bryana Adamsa, która została zorganizowana w ramach 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Kuratorami wystawy byli Anke Degenhard i Mat Humphrey a współorganizatorami Fundacja Sztuki Świata oraz Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu.

Wystawa, którą osobiście otworzył Bryan Adams, składała się z dwóch wyjątkowych cykli, pod wspólnym tytułem „EXPOSED” („Obnażeni”). Pierwszy z cykli składa się z serii portretów największych sław pop-kultury, między innymi Sir Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Sir Micka Jaggera, Lany Del Rey, Kate Moss, Tildy Swinton oraz Amy Winehouse. „EXPOSED” to zbiór stu trzydziestu intrygujących portretów znanych osobistości, które widzowie będą mogli odkryć na nowo poprzez obiektyw Adamsa. Zdecydowana większość zdjęć powstała na zlecenie czasopism, w tym europejskiego „Zoo Magazine” (którego Adams jest współzałożycielem). Niektóre fotografie nie były jednak wcześniej prezentowane publiczności. Drugi cykl został zatytułowany „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” („Okaleczeni: Świadectwo wojny”). Nazwa pochodzi od książki o takim samym tytule. Składa się na niego seria poruszających zdjęć okaleczonych brytyjskich weteranów wojen w Iraku i w Afganistanie. Projekt powstawał w ciągu czterech lat (2008-2012) i stanowi niezwykły hołd dla odwagi i hartu ducha ocalałych żołnierzy, którzy doświadczyli ogromnego bólu i cierpienia. Fotografie eksponują ich zabliźnione rany i kalectwo, stanowiąc  wstrząsające świadectwo współczesnych działań wojennych.

Obie serie, „WOUNDED” oraz „EXPOSED”, doczekały się wydań albumowych Steidla, były wystawiane w prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie oraz wielokrotnie nagradzane i recenzowane w najważniejszych pismach poświęconych fotografii. 

Toruńska wystawa fotografii Bryana Adamsa była pierwszą prezentacją jego prac w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyną okazją by zobaczyć ją w Polsce. W CSW w Toruniu można ją było oglądać od 16 listopada 2015 do 31 stycznia 2016 roku.

 

Date

17 listopad 2015

Tags

Wystawy