Projekty

FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA WSPÓŁORGANIZUJE WYSTAWĘ FOTOGRAFII SANDRO MILLERA

FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA WSPÓŁORGANIZUJE WYSTAWĘ FOTOGRAFII SANDRO MILLERA "MALKOVICH - W HOŁDZIE MISTRZOM FOTOGRAFII"

W dniu 15 listopada o godz. 18.00 w Galerii TUMULT w Toruniu została otwarta wystawa fotografii Sandro Millera zatytułowana MALKOVICH, MALKOVICH, MALKOVICH. HOMAGE TO PHOTOGRAPHIC MASTERS. Kolekcja prac składała się z kilkudziesięciu fotografii, które zrodziły się z fascynacji klasycznymi dziełami mistrzów fotografii oraz współpracy z aktorem Johnem Malkovichem.

Sandro Miller (ur. 1958) jest amerykańskim fotografem, któremu sukces komercyjny pozwolił na realizowanie własnych projektów artystycznych. Miller poznał aktora Johna Malkovicha pod koniec lat 90. podczas sesji zdjęciowych działającego w Chicago Steppenwolf Theatre Company. Oprócz licznych portretów przeznaczonych do publikacji w komercyjnych magazynach ilustrowanych, Miller zrealizował z Malkovichem autorskie miniatury filmowe (m.in. Ecstasy i Malkovich Butterflies). Jednak dopiero powstały w latach 2012-2014 cykl Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki oraz szerokiej publiczności w Stanach Zjednoczonych i Europie. Składający się z 41 fotografii, barwnych i czarno-białych, cykl bazuje na zainscenizowaniu przez Millera i odegraniu przez Malkovicha ikonicznych zdjęć znanych z podręczników historii fotografii i wykonanych przez mistrzów w rodzaju Irvinga Penna, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Herba Rittsa, Andy'ego Warhola, Roberta Mapplethorpe'a czy Dorothei Lange. Zaskakujący również dla autorów, sukces pokazanego po raz pierwszy w 2014 roku w Catherine Edelman Gallery w Chicago projektu wynika z błyskotliwego pomysłu, perfekcyjnego warsztatu fotografii Millera, jak i niezwykłej plastyczności Malkovicha, wcielającego się w role bohaterów słynnych zdjęć.

Organizatorzy wystawy przygotowali katalog z reprodukcjami wszystkich prac, krytycznymi esejami wybitnych znawców fotografii, Terry'ego Barretta, Krzysztofa Jureckiego i Adama Mazura, oraz wywiadami z Sandro Millerem i Johnem Malkovichem. W ramach wystawy prezentowane były również trzy krótkometrażowe filmy w reżyserii Sandro Millera, z udziałem Johna Malkovicha: Malkovich Butterflies, Ecstasy i Allegory of the Cave. Sandro Miller był obecny na wernisażu oraz spotkał się z uczestnikami CAMERIMAGE w trakcie specjalnego seminarium, które odbyło się w Operze Nova w Bydgoszczy.

Ekspozycja będzie towarzyszyć 23. edycji Festiwalu CAMERIMAGE. Prace można było oglądać od 15.11.2015 do 15.01.2016.

 

Date

18 styczeń 2015

Tags

Wystawy