Projekty

FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA WSPÓŁORGANIZUJE WYSTAWĘ LITOGRAFII DAVIDA LYNCHA

FUNDACJA SZTUKI ŚWIATA WSPÓŁORGANIZUJE WYSTAWĘ LITOGRAFII DAVIDA LYNCHA

W niedzielę, 25 listopada 2012 roku w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy prac litograficznych autorstwa Davida Lyncha. Wystawa była czynna do 30 grudnia 2012 roku a organizatorami wystawy była Fundacja Tumult, Fundacja Sztuki Świata i Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy. 

Na wystawie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy zobaczyć można było kilkadziesiąt prac litograficznych Davida Lyncha, jednego z światowej sławy reżyserów („Miasteczko Twin Peaks”, „Dzikość serca”, „Prosta historia”). Reżyser, który swoją artystyczną przygodę zaczynał od malarstwa, zajmuje się również litografią, stworzył już ponad 160 prac w tej technice w paryskiej drukarni Idem Publishers. To nie jedyne dziedziny sztuki jakimi się zajmuje – maluje, fotografuje i tworzy muzykę. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną również dwa krótkometrażowe animowane filmy Lyncha: „Six Figures Gettin Sick” (1966) oraz „The Alphabet” (1968).

Litografia to jedna z technik graficznych, gdzie rysunek wykonuje się na najpierw na kamieniu litograficznym, a następnie robi się odbitki. Jeden z takich kamieni będzie dodatkową atrakcją wystawy. Prezentowane w Bydgoszczy prace litograficzne są w większości czarno – białe i jak można sie spodziewać po Lynchu są mroczne, pełne surrealistycznych historii, niepokojące w swoim niedopowiedzeniu, nawiązujące do śmierci, bólu, erotyki, są po prostu bardzo… lynchowskie.

Date

02 grudzień 2012

Tags

Wystawy