Idea budowy Centrum Festiwalu Filmowego Camerimage i Studia Davida Lyncha daje początek rewitalizacji 90 hektarów w centrum Łodzi!

W 2005 roku Dyrektor Festiwalu Camerimage – Marek Żydowicz – zaproponował Prezydentowi Miasta Łodzi utworzenie w dawnej, zdewastowanej elektrociepłowni EC1 Studia Davida Lyncha oraz budowę centrum Festiwalu Camerimage. Przekonywał, iż jego doświadczenia związane z pozyskiwaniem środków unijnych na budowę Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, uwieńczone sukcesem, mogą zostać wykorzystane w poszukiwaniu źródeł finansowania tego przedsięwzięcia. Jednocześnie podkreślał, iż realizacja tych inwestycji może dać impuls do rewitalizacji otaczającego dawną elektrociepłownię EC1 (vis a vis dworca Łódź Fabryczna) większego obszaru miasta. Tak się wszystko zaczęło…

Działania Prezydenta Włodzimierza Tomaszewskiego doprowadziły do przejęcia w 2005 roku przez Miasto Łódź dawnej elektrociepłowni i podpisania przez Urząd Miejski, Zakład Elektrociepłowniczy Dalkia oraz Fundację Tumult (organizatora festiwalu Camerimage) – porozumienia o przeznaczeniu budynku dawnej elektrociepłowni EC1 na Studia Davida Lyncha i na potrzeby organizatorów Festiwalu Camerimage.

Do stycznia 2010 roku Prezydent Włodzimierz Tomaszewski koordynował projekt rewitalizacji Centrum Łodzi, ogromnego obszaru o powierzchni 90 hektarów pomiędzy łódzkimi ulicami Sienkiewicza, Kopcińskiego, Narutowicza i Tuwima. Mają tam powstać nie tylko Studio Davida Lyncha, centrum festiwalowo – kongresowe Camerimage Łódź Center wg projektu amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego, ale także Muzeum Techniki (pokazujące w jaki sposób funkcjonowała dawna elektrociepłownia oraz metody, jakimi człowiek w historii i rozwoju cywilizacji wytwarzał i wykorzystywał energię), imponujący podziemny dworzec szybkiej kolei, modernizujący w najbliższych latach aktualne połączenie Warszawy z Łodzią (a w przyszłości Łódź z Wrocławiem oraz Poznaniem i Berlinem) oraz Specjalna Strefa Sztuki z Centrum Sztuki Współczesnej. Wszystko skoncentrowane wokół placu, planowanego na dzisiejszym torowisku między obecnym dworcem kolejowym Łódź Fabryczna i dawną elektrociepłownią EC1. W kwietniu 2008 roku Urząd Miejski w Łodzi i Fundacja Sztuki Świata podpisują porozumienie w sprawie utworzenia i prowadzenia Instytucji Kultury EC1 Miasto Kultury, której zadaniem jest prowadzenie inwestycji na całym rewitalizowanym obszarze.

SZUKAJ